• Potrzebujesz pomocy napisz: e-mail: pomoc@fundacjaart.pl

  lub poradnia@fundacjaart.pl

  Możesz również zadzwonić: 885 55 22 22

 • Menu

  Kategorie kobiet doświadczających przemocy ze strony partnera

  Przyjmując zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa lub współpracując psychologicznie i prawnie z osobami doświadczającymi przemocy warto zauważyć, że mogą one stosować różne strategie zaprzeczania występowaniu przemocy w ich środowisku domowym, wycofywać się z poprzednich zeznań, tworzyć nowe opowieści, a nawet tłumaczyć partnera i brać odpowiedzialność za jego zachowanie.

  Niejednokrotnie stawiają one granice bezwzględne, których przekroczenie ma spowodować podjęcie zdecydowanych kroków, prowadzących do wyjścia ze związku przemocowego. Różnie z tym bywa. Często po przekroczeniu wcześniej zakreślonych granic przez partnera przemocowego, tworzą one kolejne i kolejne granice. Choć z punktu widzenia obserwatora lub słuchacza, wiele z ich wyjaśnień zachowania partnera może wydawać się niezrozumiałych, wręcz irracjonalnych, takimi nie muszą być i nie są.

  Pamiętajmy, że u tych osób, jak u każdego z nas w różnych sytuacjach, działają określone mechanizmy obronne.  Ponadto funkcjonują one w specyficznej rzeczywistości, w której budowany i podtrzymywany jest nierealny obraz związku partnerskiego, ról, zależności oraz często negatywne wizje świata zewnętrznego. Niejednokrotnie przekazywane są mity rodzinne, które tworzą fałszywy obraz relacji między mężczyzną i kobietą, np.: „Wszystkie kobiety są bite” lub „Gdy mężczyzna kocha to bije”.

  Pamiętajmy, że wiele z tych kobiet doświadcza przemocy fizycznej i psychicznej, a to nie pozostaje obojętne dla ich organizmu, mogąc i prowadząc wielokrotnie do trwałych zmian w psychice, zachowaniu oraz w funkcjonowaniu mózgu.

  Popatrzmy, jakie wyjaśnienia zachowania partnera mogą stosować kobiety doświadczające przemocy i pozostające w związku przemocowym:

  1. Poszukująca bezpieczeństwa – bezpieczeństwo oznacza życie w warunkach, które się dobrze zna.
  2. Zaślepiona – to nie jest przemoc.
  3. Bezwartościowa – nigdy nikt mnie nie kochał.
  4. Ułomna – zasłużyłam na to, muszę bardziej się starać.
  5. Zarządzająca – muszę zrobić wszystko, by to się więcej nie powtórzyło.
  6. Naiwna – on naprawdę przeprasza, wszystko będzie w porządku.
  7. Obrończyni – on nie chciał mnie skrzywdzić.
  8. Prowokatorka – on jest dobrym człowiekiem, wiem, że to ja zmusiłam go do tych strasznych rzeczy.
  9. Opiekunka – nikt go nie rozumie, tak jak ja.
  10. Fantazjująca – ale ja go kocham.
  11. Męczennica – jeśli krzywdziłby dzieci, zostawiłabym go.
  12. Nieporadna – sama nie wychowam dzieci.
  13. Zastraszona – on mnie zabije, jeśli będę próbowała odejść od niego.

  Autorka: dr Monika Gmurek (http://www.fundacjaart.pl/ludziefundacji/monika-gmurek-ekspert-fundacji-a-r-t-przeciwprzemocy-pl/)

 • Aktualności

  Warsztaty dla całych Rodzin w Rodzinnej Klubokawiarni Praskiej

  RODZINNA KLUBOKAWIARNIA PRASKA to nazwa przywodząca na myśl ciepło i zapach kawy i herbaty, niezobowiązującej przestrzeni klubowej, miejsca [...]

  Czytamy „Wesele”

  Zapraszamy 2 września w godzinach 15.00 – 18.00 do udziału w akcji Narodowe Czytanie 2017. W tym roku w głosowaniu internautów wybrano na jego [...]

  „Czas dla Rodzin”- wspólny projekt Fundacji A.R.T. oraz OPS WAWER

  Cel projektu „Czas dla Rodzin”: zwiększenie aktywności społeczno – zawodowej, przez objęcie kompleksowym wsparciem, działaniami aktywnej [...]