Dzielnicowi na spotkaniu z seniorami

Wczoraj nasi dzielnicowi spotkali się z najstarszymi mieszkańcami Pragi Północ. Asp. szt. Marcin Korbuszewski, asp. Radosław Strzałkowski i mł. asp. Sylwester Mołodziejko mówili seniorom o zagrożeniach, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, głównie tych związanych z oszustwami metodą „na wnuczka, policjanta czy administratora”. Policjanci wyjaśnili, dlaczego należy potwierdzać wiarygodność osób obcych, które pukają do naszych drzwi. Dzielnicowi poruszyli również kwestie bezpieczeństwa seniorów w przestrzeni publicznej i wyjaśniali, jak nie paść ofiarą kieszonkowca.

Wczoraj w Fundacji A.R.T. na Pradze Północ zorganizowano spotkanie z seniorami. Zaproszenie od najstarszych mieszkańców dzielnicy przyjęli nasi dzielnicowi – asp. szt. Marcin Korbuszewski, asp. Radosław Strzałkowski i mł. asp. Sylwester Mołodziejko. Spotkanie odbyło się przy współpracy Urzędu Dzielnicy Praga Północ.

Policjanci opowiedzieli zebranym o oszustach dokonujących przestępstw na osobach starszych. Mundurowi przekazali seniorom niezbędną wiedzę, jak nie paść ofiarą przestępstw metodą „na krewnego, policjanta, administratora czy prokuratora”. Funkcjonariusze opisali sposoby działania przestępców i podali wiele przykładów z życia.

Dzielnicowi tłumaczyli, że oszuści bardzo często pukają do drzwi osób starszych pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy o coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za listonosza, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników. Policjanci informowali, w jaki sposób uchronić mieszkanie przed włamaniem, jak zabezpieczyć swoje oszczędności oraz biżuterię przed kradzieżą.

Policjanci zwrócili również uwagę seniorom na ich bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej. Podkreślali, jak ważne jest przestrzeganie przepisów drogowych. Tłumaczyli też, jak bezpiecznie korzystać z komunikacji miejskiej i nie paść ofiarą kieszonkowca.

Seniorzy w skupieniu wysłuchali wszystkich policyjnych rad. Mogli również indywidualnie porozmawiać z dzielnicowymi i omówić nurtujące ich problemy. Na koniec przedstawiciele Fundacji A.R.T. wręczyli naszym dzielnicowym podziękowania za to spotkanie.

Źródło: http://pragapn.policja.waw.pl/r6/aktualnosci/85858,Dzielnicowi-na-spotkaniu-z-seniorami.html