• Potrzebujesz pomocy napisz: e-mail: pomoc@fundacjaart.pl

  lub poradnia@fundacjaart.pl

  Możesz również zadzwonić: 885 55 22 22

 • Menu

  Kwiecień w Rodzinnej Klubokawiarni Praskiej- podsumowanie projektu z FIO

  W kwietniu w Rodzinnej Klubokawiarni Praskiej królowały Króliki, maskotki, jajka, piórka, cekiny i brokaty oraz ciekawe eksperymenty.

  Na warsztatach szycia 28 dzieci  uszyło sobie piękne , kolorowe króliczki gotowe do ozdabiania mieszkania na Wielkanoc.  Na kolejnych warsztatach szycia powstały śliczne, miękkie maskotki –najczęściej wybierany był szablon pieska. Potwierdza się powiedzenie, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka – również materiałowy J. Maskotki wykonały dzieci wspólnie z rodzicami (13 osób). 

  Na warsztatach ekologicznych „Coś fajnego z niczego”- uczestnicy wyczarowali  gustowne ozdoby – króliki i jajka – na stół wielkanocny wykorzystując materiały, które na co dzień lądują na śmietniku lub w piecu.

  W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi  uruchomiliśmy lokalną Fabrykę Królika, w której 14 dzieci i 7 rodziców „wyprodukowało” cudowne styropianowe pisanki ozdobione wstążkami, cekinami, piórkami, naklejkami, brokatem i innymi wspaniałościami.

  Rodzice z małymi dziećmi ( 5 plus 10 uczestników) wzięli udział w plastycznych warsztatach „Plastyka Malucha” i wykonali drzewka szczęścia w kształcie własnych dłoni. Potem było sklejanie i ozdabianie – również własnych dłoni 🙂

  Dzieci pytają, duuużo pytań zadają – na zajęciach „Mali Einsteini” 12 badaczy dostało w kwietniu odpowiedzi nawet na te pytania, których jeszcze nie wymyślili:  Co to jest hydrofobowość? (Jak ktoś nie wie, to zapraszamy ! na zajęcia w ramach cyklu „Mali Einsteini” ). Czy można zrobić kwadratową kroplę wody? Czy są rzeczy, które nigdy nie mokną? Jak zwierzęta radzą sobie z impregnacją? Dzieci poznały tajniki hydrofobowości, wody, bawiły się piaskiem, który nigdy nie moknie. Zrobiły kwadratową kroplę wody.

  „3,2,1 (Re) – Akcja”  to warsztaty podczas, których było magicznie i wybuchowo! Ale oczywiście bezpiecznie. Dzieci zamieniły się w  12 prawdziwych naukowców, wykonały samodzielnie wiele zaskakujących i całkowicie bezpiecznych eksperymentów z dziedziny chemii.

  Na warsztaty teatralno-muzyczne dotarło 7 osób, które miało okazję poznać kilka technik gry aktorskiej i popracować nad wyrażaniem emocji.

  Wspólnie, dzieci i rodzice, uczestniczyli w interaktywnych warsztatach „Historia jednej znajomości”. Spotkania dotyczyło  tego, jak jeden wybór może zmienić życie. Rozmawialiśmy o tym, że warto budować relacje wolne od przemocy oraz o tym, że każdy ma alternatywę zanim powie: TAK lub NIE toksycznym ludziom albo rzeczom.

  4 Maluchy wraz z 4 rodzicami kontynuowały rozwijające motorykę i relacje rodzinne zajęcia Ruchu Rozwijającego metodą W.Sherborne.

  Warsztaty kompetencji wychowawczych pogłębiały wiedzę rodziców dotyczącą własnych wzorców zachowań i relacji z otoczeniem w tym z własnymi dziećmi.  W kwietniu rozpoczęła spotkania Rodzicielska Grupa Wsparcia. Rodzice i dzieci skorzystali z indywidualnych spotkań z : prawnikiem, pedagogiem, terapeutą, psychologiem, psychologiem dziecięcym i logopedą – łącznie 19 godzin porad.

  W kwietniu , w ramach spotkań integrujących społeczność, odbył sie kurs pierwszej pomocy dzieciom i niemowlętom, w którym rodzice mogli uczestniczyć wraz z dziećmi.  Wiedza i umiejętności  dotyczące m.in.: rozpoznania dziecka w stanie zagrożenia życia, technik udrożniania dróg  oddechowych, postępowania w zadławieniu, drgawkach czy obrażeniach ciała dziecka daje rodzicom większe poczucie bezpieczeństwa w opiece nad dzieckiem oraz daje możliwość udzielenia pomocy we właściwy sposób.

  Opisane bezpłatne zajęcia i spotkania odbyły się w ramach projektu „Rodzinna Klubokawiarnia Praska – Centrum Aktywności Lokalnej” dofinansowanego z FIO w 2017 roku.

   

 • Aktualności

  2017 w A.R.T.

  Dotarliśmy do końca roku.  To także moment na podsumowanie a działo się dużo:-) Dużo z Wami i dla Was. Od stycznia 207 do grudnia 2017 wraz z [...]

  Zamów szkolenie- wesprzyj Fundację A.R.T.

  Cel jest niczym betonowy fundament, który koniecznie należy położyć, zanim zbudujemy dom. Lisa Mc Innes-Smith Szkolenia odbywają się w formie [...]

  „Powiedz o TYM Komuś” podsumowanie kampanii

  W dniach od 4 do 31.12.2017 trwała kampania „Powiedz o TYM komuś” skierowana do osób doświadczających przemocy.  Zależało nam na tym, aby [...]

  Miasteczko Mikołaja w Markach za nami:-)

  Jacek Orych Burmistrz Miasta Marki Ośrodek Pomocy Społecznej w Markach Fundacja ART dziękują za udział w dn. 17.12.2017 roku w Miasteczku [...]