• Potrzebujesz pomocy napisz: e-mail: pomoc@fundacjaart.pl

  Możesz również zadzwonić: 885 55 22 22

 • Menu

  Podsumowanie 2019 roku

  Rozpoczynamy pisanie nowej powieści pod wspaniałym tytułem „2020”.

  Zanim jednak kartki zaczniemy zapisywać bieżącymi działaniami, pomysłami, sukcesami, ale także i trudami, chcemy choć trochę podsumować to, co działo się w 2019 roku. Nie dla projektów samych w sobie, ale w podziękowaniu dla wszystkich osób, które brały w nich udział, czyniąc je wyjątkowymi.

  Człowiek jest w stanie dokonać wszystkiego, musi tylko chcieć i starać się to zrobić.

  Richard Branson

  1. Oferta Rodzinnej Klubokawiarni Praską na ul. Dąbrowszczaków 8 lok. 111. na stałe wpisała się na praskiej mapie Warszawy dla całych rodzin, odbywają się tu warsztaty dla dorosłych oraz dzieci. W ramach działalności Rodzinnej Klubokawiarni Praskiej (5 dni w tygodniu, g. 10.00-18.00) w 2018 r. wsparcie uzyskało ok. 900 osób. Zajęcia: edukacyjne, artystyczne, relaksacyjno-ruchowe, muzyczne, wspomagające rozwój zainteresowań, kompetencji wychowawczych i rozwój psychomotoryczny, warsztaty rodzinne. Wydarzenia: Noc Muzeów;  Koncerty, Fabryka Królika – Wielkanocne warsztaty; Miasteczko Mikołaja –rodzinne warsztaty, upominki dla dzieci, koncert, kolędy. Przestrzeń na wspólne spędzanie czasu: gry planszowe, kącik zabaw, książki.
  2. Od kwietnia realizowaliśmy projekt „Seniorzy wiele warci 2”. To wspólny projekt Fundacji A.R.T.  i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, adresowany do zamieszkujących na terenie Warszawy, a zwłaszcza Pragi-Północ, osób w wieku 60+ . Głównym celem projektu „Seniorzy wiele warci” była aktywizacja społeczna osób starszych, integracja w lokalnej społeczności. Większość oferowanych aktywności odbywała się w prowadzonych przez organizacje placówkach. Fundacja A.R.T. prowadzi od lutego 2017 r. Rodzinną Klubokawiarnię Praską przy ul. Dąbrowszczaków 8 lok. 111. Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej prowadzi od 2004 roku przy ul. 11-go listopada 17/19 placówkę wparcia dziennego Klub Alternatywny. Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
  3. Partnerstwo z PEDAGOGIUM. Nasza współpraca obejmuje działania w zakresie:Przedsięwzięć naukowych;Projektów naukowo-badawczych finansowanych ze środków krajowych i unijnych;Rada obecnie składa się z przedstawicieli: Fundacji A.R.T.-przeciw przemocy, przedstawicieli SNaP-Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów, oraz Teatru Maestra oraz przedstawicieli Otwartej Akademii Umiejętności. Rada reprezentuje zwarte poglądy na temat kształcenia między innymi nauczycieli, a także miejsca wartości w tym procesie.
  4. W terminie od 09.04-30.04 dzieci w różnym wieku: 4,5–10 lat mogły liczyć na różnego typu animacje organizowane przez Fundację A.R.T., ale też na wycieczki do muzeów i zoo, zabawy na placu zabaw, zajęcia w siedzibie fundacji – w Rodzinnej Klubokawiarni Praskiej. Na czas wyjść dzieci miały zapewnione przez urząd tzw. zestawy brd, czyli m.in. kamizelki oraz opaski odblaskowe./STRAJK NAUCZYCIELI/„Mazovia dla dzieci”- Urząd Marszałkowski wspiera pracowników w czasie strajku nauczycieli.
  5. W niedzielę 9 czerwca stadion Legii był otwarty dla wszystkich w związku z organizowanym przez Fundację A.R.T. i Fundację Rodzinną – VI Festiwalem Rodziny. Przez cały dzień odwiedzający mogli korzystać z przygotowanych specjalnie atrakcji.Od godziny 9:00 uczestnicy Festiwalu całymi rodzinami odwiedzali nas przy Łazienkowskiej 3. Wszyscy uczestnicy Olimpiady Sportowej, którzy zdobyli wystarczającą ilość stempli otrzymali torby z upominkami. Na koniec zostały również rozlosowane nagrody główne. Festiwal był inauguracją „Pikników edukacyjnych”, które realizowane będą głównie w wakacje dla warszawskich rodzin przez Fundację Rodzinną. Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.
  6. 18 maja odbyła się Noc Muzeów w Rodzinnej Klubokawiarni Praskiej. Przez cały dzień gościło u nas 200 osób.Gwoli przypomnienia dla dzieci odbył się koncert „KUKAJ KUKAWKO” z polską muzyką tradycyjną graną na żywo! Maluchy i ich rodziców zabraliśmy do zielonego gaju i zaprzyjaźnimy się z mieszkającym tam ptactwem. KONCERT okraszony został niebagatelnym blaskiem ręcznie robionych instrumentów 🙂Wieczorem wszystkich uczestników zaprosiliśmy na muzyczną ucztę – koncert Marcina Styczeń – piękne utwory, poezja śpiewana czyli muzyczne przeżycie dla całej rodziny.
  7. 14 czerwca odbyła się uroczysta gala na najlepsze inicjatywy pozarządowe 2018 roku w Konkursie S3KTOR. Rodzinna Klubokawiarnia Praska działając dwa lata na Warszawskiej Pradze zdobyła wyróżnienie wśród zgłoszonych inicjatyw.
  8. Fundacja Grupy PKP wspiera projekt:”Nie bądź cień weź coś zmień”. Założeniem projektu jest pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem, bądź wykluczonym; doświadczającym przemocy, alkoholizmu jednego z partnerów. Pomoc osobom, które są niesamodzielne, ale dzięki „przepracowaniu” swoich deficytów ze specjalistą, są w stanie zobaczyć, że można inaczej i dążyć do usamodzielnienia. Pomoc udzielana będzie w: Rodzinnej Klubokawiarni Praskiej przy ul. Dąbrowszczaków 8 lok. 111 w Warszawie.
  9. Fundacja A.R.T. została partnerem akcji edukacyjnej „Akademia Dobrych Manier” organizowanej przez Disney Polska w przedszkolach na terenie całego kraju.
  10. Wolontariusze i współpracujący Trenerzy przeprowadzili w 2019 roku 1600 godziny porad specjalistycznych / pedagog, psycholog, psycholog dziecięcy, prawnik, doradca zawodowy, coach, pośrednik pracy / 90 dni szkoleniowo – eventowych  z zakresu umiejętności społecznych i zawodowych, ważnym elementem naszej działalności są projekty profilaktyczne . W 2019 roku ze wszystkich naszych aktywności skorzystało 14000 osób. Główne podziękowania za wspaniałą pracę i rewelacyjną jakość przeprowadzonych projektów kieruję głownie na ręce: Radka Wajlera, Izy Polichnowskiej, Agnieszki Toboty, Aleksandry Golec, Joanny Padewskiej, Katarzyny Awruk, Joanny Sztuki, Artura Świtalskiego, Marzeny Gralickiej,  Katarzyny Bocheńskiej Włostowskiej, Joanny Wieczorek, Magdy i Michała Wiśniewskich, Eweliny Romanowskiej,  Karoliny Bogdaniuk, Justyny Czado,Tomasza Walaszczyka, Patrycji Korczyńskiej, Sylwii Lenartowicz, Ariela Szczotok oraz wszystkich ratowników medycznych, instruktorów i animatorów, z którymi dane nam było współpracować.
  11. Od 1 grudnia 2018 do 30 listopada 2021 roku Fundacja A.R.T. i Fundacja UNA będą wspólnie realizować projekt „Czas dla Rodziny”. Obejmuje on kompleksowe działania o charakterze edukacyjnym, rozwojowym, wspierającym i integrującym, skierowane do rodzin oczekujących na narodziny dziecka, rodzin z dziećmi w wieku do lat 5, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci w wieku 1-3, zamieszkujące na terenie m.st. Warszawy. Współpraca Fundacji  pozwala nam objąć kompleksowo cały system rodzinny co będzie mocną stroną wspólnego projektu. Zaproponujemy w nim  zajęcia o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, rekreacyjnym dla rodzin z małymi dziećmi, uwzględniające udział dziadków, opiekunów oraz potrzeby ogólnorozwojowe dzieci w poszczególnych przedziałach wiekowych; zajęcia sprzyjające integracji międzypokoleniowej oraz budowaniu rodzinnych więzi.
  12. Nowy program pomocowy (2019-2020) – PATENT NA MOC realizowany przez Fundację ART i  Fundacje UNA dla osób doświadczających przemocy w Rodzinie.   Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa
  13. Fundacja A.R.T. otrzymała dofinansowanie wniosku „WARTo postawić na solidne fundamenty” złożonego w ramach Konkursu ogłoszonego przez Narodowy Instytut Wolności w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich, w Priorytecie 1a „Wsparcie działań misyjnych i rozwoju instytucjonalnego”.
  14. 13.08.2019 roku Fundacja A.R.T. została wpisana na listę organizacji pożytku publicznego.
  15. W 2019/2020 roku Trenerzy Fundacji A.R.T. na zlecenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Markach realizować będą program: „Przyjaciele Zippiego”. To program, na który składa się 6 części tematycznych (po 4 spotkania w każdej części): uczucia, komunikacja, przyjaźń, rozwiązywanie konfliktów, przeżywanie zmiany i straty, radzenie sobie z trudnościami.
  16. Mięliśmy swoją maleńką cegiełkę pośrednicząc we współpracy Coca-Colą a Zespołem Szkół Specjalnych nr 89 w Warszawie. Na korytarzu szkoły stanęły ławki. Uczniowie ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy mogą być z siebie dumni! Duże podziękowania należą się pani Dorocie Podporze, która to wszystko zorganizowała. I w ogóle to ławek nie byłoby, gdyby nie pomoc przyjaciół – wolontariuszy z Coca Coli. Nie dość, że przywieźli palety, to jeszcze heblowali deski, składali ławki, malowali je, pomagali nam szyć poduszki. Dobrze mieć takich przyjaciół.
  17. 4 grudnia 2019 r. odbyła się konferencja „Skuteczność samorządu w kontekście profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Bariery i wyzwania.” w MCER – Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne. Pomysłodawczyni wydarzenia Pani Magdalena Rogalska-Kusarek – Dyrektor Ośrodek Pomocy Społecznej w Markach zaprosiła do organizacji tego wydarzenia Fundację A.R.T., która od 2008 roku prowadzi programy przeciwdziałania przemocy w rodzinie, bezpłatne konsultacje prawników, psychologów, warsztaty dla młodzieży. Honorowym patronatem wydarzenie objął Pan Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz PARPA, Pedagogium, Fundacja UNA.
  18. Fundacja A.R.T. organizowała Miasteczko Mikołaja 8 grudnia 2019 r. w Centrum Praskim Koneser. Gościło u nas ok. 3000 osób.
  19. Fundacja A.R.T. partnerem kalendarza charytatywnego na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet.

  Dziękujemy WAM WSZYSTKIM za obecność, za pomoc, za wsparcie,  za wsparcie finansowe, za wsparcie rzeczowe, za dobre słowo, za konstruktywną krytykę, za uśmiech, za wyrozumiałość, za bezinteresowną pomoc, za każdy dzień wspólnych projektów.

  Do zobaczenia w 2019 roku.

  Agnieszka Tobota

  Prezes Fundacji

  Wierzę w siebie. Wierzę w ręce, które pracują, w umysły, które myślą, i w serca, które kochają.

  Richard Branson

   

 • Aktualności

  Kampania „POWIEDZ O TYM KOMUŚ”

  W dniach 25 listopada – 10 grudnia rozpoczynamy kampanię „Powiedz o TYM komuś”, dotyczącą przeciwdziałania przemocy. Kampania wpisze się w [...]

  Kaufland Partnerem spotkań w Fundacji A.R.T.

  Fundacja A.R.T. od ponad 10 lat prowadzi różnego rodzaju aktywności dla rodzin, młodzieży, seniorów. Obejmują one zajęcia pro-zdrowotne, [...]

  „Razem mamy MOC” dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego

  Przeciwdziałanie skutkom epidemii covid – 19 to również wsparcie osób, u których pandemia i związana z nią przymusowa izolacja społeczna [...]

  A niech to szlagier – koncerty międzypokoleniowe

    Robert Lipka i Fundacja ART zapraszają na międzypokoleniowe A NIECH TO SZLAGIER, które odbędą się w Ogródku Domu Samotnej Matki i Dziecka [...]