• Potrzebujesz pomocy napisz: e-mail: pomoc@fundacjaart.pl

  lub poradnia@fundacjaart.pl

  Możesz również zadzwonić: 885 55 22 22

 • Menu

  Co powinno znaleźć się w apteczce podczas letniego wypoczynku?

  Zbliża się sezon zwiększonych wojaży i podróży, warto wiedzieć jak wyposażyć apteczkę na wakacyjny wyjazd.

  Kilka rad naszego dyżurnego ratownika medycznego i pielęgniarza – Ariela Szczotok:

   

  Przede wszystkim, apteczka musi być dostosowana do rodzaju wyjazdu, miejsca oraz ilości osób, które mogą z niej potencjalnie skorzystać.

  Najprostszym, ale i najważniejszym elementem wyposażenia każdej apteczki są: rękawiczki. niby błahostka, ale bez nich możemy zapomnieć o jednym z najważniejszych aspektów udzielania pomocy, czyli o BEZPIECZEŃSTWIE.

  Znalezione obrazy dla zapytania rękawiczki nitryl

   

   

   

   

   

   

  W apteczce nie może zabraknąć dobrych nożyczek. Takich, które pozwolą nam rozciąć w razie potrzeby ubranie, pasek czy nawet but. Nożyczki w naszej apteczce powinny być nożyczkami bezpiecznym, posiadającymi zaokrąglone końcówki – tak aby nie zranić osoby która jest przez nas opatrywana.

   

  Materiały opatrunkowe to baza każdej apteczki. Na wyjazd zabierzmy gazę opatrunkową o powierzchni minimum 0,5m2 – najlepiej gazę o powierzchni 1m2. Spokojnie – jest spakowana i poskładana, tak żeby zmieściła się w małym opakowani. Jej największa zaleta to chłonność i możliwość zaopatrzenia drobnych i dużych obrażeń. Gazikiem 5x5cm lub 7,5×7,5 nie jesteśmy w stanie zbyt wiele zdziałać.

   

  Bandaż, siatka ratownicza (codofix) – czyli coś co nam tą gazę na ciele utrzyma – zdecydowanie tak. Każdy, za wyjątkiem elastycznego. Kodofix to gadżet XXI wieku i jak tylko możesz – wrzuć go do apteczki. Bardzo ułatwia życie :)

   

  Oczywiście stary dobry plaster – jest NIEZASTĄPIONY.

   

  Wyruszając na kilka dni na biwak, camping, wyprawę koniecznie należy zabrać ze sobą leki przyjmowane na stałe. Upewnijmy się, że mamy ich zapas na dodatkowe dwa trzy dni. To na wypadek, gdyby niespodziewanie nasza wycieczka się przedłużyła – wybuch wulkany, pogorszenie pogody – natury nie oszukamy :) Dodatkowo spakujmy podstawowe leki przeciwbólowe z grupy Paracetamolu lub Ibuprofenu, leki rozkurczowe na wypadek bólu brzucha. Warto zabrać ze sobą również leki na alergię – zwłaszcza te działające miejscowo – np na ukąszenia.

  Wybierając się w egzotyczne rejony świata, sprawdźmy lokalne zagrożenia, zapewnijmy sobie dostęp do opieki medycznej (karta EKUZ, dodatkowe ubezpieczenie) zapiszmy kontakt do Konsulatu lub ambasady.

  Bezpiecznych wakacji, bez konieczności sięgania do apteczki :)

   

  Polecamy materiały, w których nasz ekspert radzi co zabrać ze sobą na wakacje:

  http://pytanienasniadanie.tvp.pl/25849841/wakacyjna-apteczka-niezbednik

  http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/pierwsza-pomoc-w-przypadku-ukaszenia-i-skaleczenia,166705.html

  http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/co-wlozyc-do-apteczki-pierwszej-pomocy,125465.html

   

  Ariel Szczotok

  Ratownik Medyczny, Pielęgniarz, instruktor pierwszej pomocy, stały bywalec programów telewizyjnych o tematyce pierwszej pomocy. Wykładowca, autor programów szkoleniowych, koordynator zabezpieczeń medycznych imprez masowych i sportowych.

 • Aktualności

  Młodzi ART-yści- osatni przystanek szkolenie z pierwszej pomocy

  Fundacja A.R.T. razem z Fundacją Miejsce Kreatywne w latach 2016-2018 realizuje projekt „Młodzi ART.-yści”. Projekt jest współfinansowany przez [...]

  „Seniorzy wiele warci”- projekt aktywizujący Seniorów.

  Projekt „Seniorzy wiele warci” to wspólny projekt Fundacji A.R.T.  i Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, adresowany do zamieszkujących na [...]

  Młodzi ART-yści edycja 2018

  Fundacja A.R.T. razem z Fundacją Miejsce Kreatywne w latach 2016-2018 realizuje projekt „Młodzi ART.-yści”. Projekt jest współfinansowany przez [...]

  SHE DAY czyli dni świadomej firmy i bezpiecznego pracownika

  Na zlecenie Grupy Żywiec realizowaliśmy eventy profilaktyczne, które miały zwrócić uwagę na zdrowe życie i bezpieczeństwo w miejscu pracy, bo [...]