Projekt "Jesteś wiele wART" skierowany jest do rodzin zamieszkujących na terenie m.st. Warszawy, w których występuje problem alkoholowy. Powstał aby pokazać rzeczywiste konsekwencje i trudność wyjścia z uzależnienia ale i nadzieję, jaką daje zmiana nawyków, powiedzenie w porę "stop", znalezienie wsparcia w rodzinie, danie wsparcia swoim dzieciom, zadbanie o swoje umiejętności i wiedzę, polubienie siebie.
Rodzina ma zasadniczy wpływ na kształtowanie tożsamości i postaw człowieka oraz jego funkcjonowanie w rolach
społecznych. Relacje rodzinne wpływają nie tylko na jakość dzieciństwa ale i na to, w jaki sposób dziecko poradzi sobie w przyszłości z relacjami z innymi ludźmi prywatnie i w życiu zawodowym – powielamy wzorce nabyte w rodzinnym domu. W przypadku rodzin zmagających się z problemem alkoholowym rodzina nie wypełnia swoich funkcji wychowawczych a rozwój emocjonalny i psychomotoryczny dzieci jest w niej często zaburzony. Wzorce takie są najczęściej powielane od pokoleń i - jeżeli rodzina nie zostanie otoczona kompleksowym wsparciem, które da jej siłę do zmiany - powielane będą w kolejnych pokoleniach.
W ramach projektu zaproponujemy więc kompleksowe działania o charakterze edukacyjnym, profilaktycznym, wspierającym i integrującym dla całych rodzin. Założeniem projektu jest praca z rodzicami nad wzmocnieniem kompetencji społecznych i wsparciem w pełnionych funkcjach w rodzinie oraz oferta skierowana do dzieci - trening umiejętności społecznych, radzenia sobie z emocjami, plus edukacja profilaktyczna młodzieży na temat alkoholu i narkotyków.
W RAMACH PROJEKTU ZAOFERUJEMY BEZPŁATNE ZAJĘCIA DLA RODZICÓW I ICH DZIECI:
Przekażemy członkom rodzin alkoholowych podstawowe informacje na temat specyfiki zaburzeń rodziny, współuzależnienia, konsekwencji ponoszonych przez nich i dzieci, itp. Podczas warsztatów rodzice pracują nad rozpoznaniem sytuacji rodzinnej i własnych zachowań wynikających ze współuzależnienia.
Podczas warsztatów rodzice będą zdobywać wiedzę na temat rozwoju dziecka oraz umiejętności, które pozwolą im radzić sobie w wielu trudnych dla nich sytuacjach wychowawczych. Prawidłowa komunikacja z dzieckiem, wyrażanie akceptacji dla osoby dziecka i jednoczesne stawianie czytelnych granic to podstawowe warunki zapobiegające wejściu dziecka na drogę różnego typu uzależnień oraz stosowaniu przez nie agresji i przemocy.
Podczas tych zajęć będą wprowadzane oddziaływania psychospołeczne ułatwiające radzenie sobie ze stresem oraz w sytuacjach kryzysowych, a także tworzące przestrzeń twórczą do tworzenia mechanizmów naprawczych w rodzinach i wzmacniania więzi rodzinnych. W trakcie swobodnej zabawy, moderowanej jednak przez specjalistów, wzmacniane będą u uczestników: pozytywne cechy osobowościowe, poczucie sprawczości, poczucie własnej wartości, poczucie wpływu na „kryzysową” dotychczas rzeczywistość co wpłynie na zmianę postrzegania przez uczestników otaczającego świata, często uważanego przez nich za "wrogiego".
Zaproponujemy m.in. warsztaty:
Warsztaty te są bardzo dobrą okazją do zacieśnienia więzi między członkami rodzin, budowania poczucia bezpieczeństwa dziecka w relacji z rodzicem. Podstawowym założeniem metody jest rozwijanie przez ruch i stymulowanie dziecka w rozwoju emocjonalnym, społecznym, fizycznym i umysłowym
Jest to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-8 lat, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Jest bardzo przydatny dla dzieci z rodzin zagrożonych problemem alkoholowym. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Program składa się z sześciu części: Uczucia, Komunikacja, Nawiązywanie i zrywanie więzi, Rozwiązywanie konfliktów, Przeżywanie zmiany i straty.
oddziaływania terapeutyczne za pomocą filmów zrealizowanych przez specjalistów psychiatrów, psychologów na tematy współczesnych zagrożeń zdrowotnych, uzależnień i zdrowia psychicznego oraz projekcje ciekawych filmów pełnometrażowych o odpowiednio dobranej tematyce: z jednej strony interesującej dla młodzieży a z drugiej będącą wstępem do mini-wykładów i dyskusji o możliwościach, zmianach, miłości, przyjaźni, rodzinie, problemach związanych z uzależnieniem od alkoholu.
7.Grupa wsparcia dla rodzin dotkniętych problemem alkoholowym
Jego celem jest uruchomienie i podtrzymywanie motywacji do zmiany sytuacji osobistej rodzica wobec dziecka. Coaching umiejętności wychowawczych pozwala na skupienie się podczas spotkania wyłącznie na specyfice danej rodziny; pracy na konkretnych sytuacjach zgłaszanych przez rodziców. Dzięki temu taka forma zdobywania nowych umiejętności wychowawczych jest niezwykle skuteczna i efektywna. Coach inspiruje, towarzyszy członkom rodziny w odkrywaniu potencjału rodziny, budzeniu samoświadomości, autorefleksji i wzmacnianiu przekonania o własnej skuteczności.
Projekt finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa
Sorry, but you are looking for something that isn't here.