UDZIAŁ DOROSŁYCH W SPECJALISTYCZNYCH WARSZTATACH PODNOSZĄCYCH KOMPETENCJE RODZICIELSKIE ORAZ PRZEZNACZONYCH DLA CAŁEJ RODZINY- raport Fundacji A.R.T. i Fundacji Miejsce Kreatywne

Warto dostrzec, jak istotną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa psychologia. Dzięki niej możemy wykształcić odpowiednie kompetencje społeczno – poznawcze, które mogą uchronić nas przed popełnianiem wielu błędów wychowawczych oraz pomóc je eliminować. Jest ona niezwykle pomocna i przydatna w budowaniu własnej podmiotowości i współkształtowaniu tożsamości osób nam bliskich. Podpowiedzi, jak można ze sobą rozmawiać i wzajemnie na siebie wpływać, w ten sposób współtworząc dobrostan rodziny, są bezcenne. Dobrze jest zatem uświadomić sobie, że kompetencje nie są czymś danym odgórnie ani raz na zawsze. Są one nabywane w procesie nieustannego poznawania siebie, w relacji Ja z otoczeniem. Kolejne wyzwania, przed którymi stajemy, pokazują niejednokrotnie, że albo nie posiadamy wystarczających zdolności, by podjąć się ich rozwiązania albo nasze zasoby są wyczerpane. Rozsądnie jest wówczas skorzystać ze specjalistycznego wsparcia lub dobrej lektury. Takie posunięcie wymaga jednak odwagi i mądrości. Nie ma się czego obawiać czy wstydzić, chyba jedynie tego, że brak adekwatnej reakcji w danym momencie mógł przyczynić się do znacznego osłabiania więzi rodzinnych a czasami ich rozpadu. Warto do tego nie dopuszczać.

Zapoznaj się z całym raportem: Raport